TABC high school basketball rankings - November 20

By  | 

SUGAR LAND, Texas (AP) - High school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Nov. 20:

BOYS

Class 6A

1. Cypress Falls, 2-0; 2. Austin Westlake, 4-0; 3. Denton Guyer, 3-0; 4. Katy Tompkins, 6-1; 5. DeSoto, 2-0; 6. South Garland, 7-1; 7. Spring Dekaney, 3-0; 8. Aldine Eisenhower, 6-0; 9. Houston Sam Houston, 5-1; 10. Lake Travis, 3-0; 11. SA Wagner, 1-0; 12. South Grand Prairie, 5-2; 13. North Crowley, 5-1; 14. FB Bush, 5-2; 15. Klein Forest, 2-0; 16. Dallas Jesuit, 2-0; 17. Cibolo Steele, 2-0; 18. Duncanville, 5-1; 19. Allen, 6-1; 20. Laredo Alexander, 3-0; 21. The Woodlands College Park, 1-2; 22. Odessa Permian, 0-0; 23. Dickinson, 4-3; 24. McAllen Rowe, 2-0; 25. Houston Lamar, 5-1.

Class 5A

1. Justin Northwest, 6-1; 2. Waxahachie, 2-1; 3. Mansfield Timberview, 4-1; 4. Austin LBJ, 2-0; 5. Port Arthur Memorial, 2-0; 6. Denton Ryan, 1-0; 7. CC Memorial, 3-0; 8. Midlothian, 2-2; 9. Little Elm, 2-0; 10. Birdville, 2-0; 11. Dallas Wilson, 2-0; 12. EP Burges, 5-0; 13. Alvin Shadow Creek, 3-0; 14. Sulphur Springs, 2-0; 15. SA Houston, 1-0; 16. Lancaster, 2-4; 17. Bryan Rudder, 1-0; 18. Houston Madison, 3-1; 19. Fort Bend Elkins, 2-5; 20. Manvel, 1-6; 21. Dallas Kimball, 2-1; 22. Dallas South Oak Cliff, 4-2; 23. Prosper, 2-0; 24. Rosenburg Terry, 5-1; 25. Boerne Champion, 3-2.

Class 4A

1. Silsbee, 0-0; 2. Houston Yates, 2-0; 3. Seminole, 0-2; 4. Dallas Lincoln, 2-0; 5. Dallas Carter, 1-0; 6. Waxahachie Life, 2-0; 7. Center, 0-0; 8. Connally, 1-0; 9. Midlothian Heritage, 2-1; 10. CC West Oso, 1-1; 11. Wilmer Hutchins, 1-1; 12. Abilene Wylie, 3-0; 13. Wharton, 1-0; 14. Freeport Brazosport, 0-1; 15. WF Hirschi, 1-0; 16. Lubbock Estacado, 1-1; 17. Boerne, 1-0; 18. Houston North Forest, 2-2; 19. Little Cypress Mauriceville, 1-1; 20. Somerset, 0-0; 21. Sour Lake Hardin Jefferson, 2-0; 22. Argyle, 1-0; 23. Athens, 0-0; 24. Kennedale, 1-2; 25. Dallas Roosevelt, 2-3.

Class 3A

1. Bowie, 0-0; 2. Jarrell, 0-0; 3. Brock, 3-0; 4. Schulenburg, 0-1; 5. Ponder, 1-1; 6. East Chambers, 0-0; 7. Nocona, 0-0; 8. Peaster, 3-0; 9. SA Cole, 2-0; 10. Dallas Madison, 0-2; 11. La Marque, 2-3; 12. Wall, 0-0; 13. Van Vleck, 0-0; 14. Mount Vernon, 0-0; 15. Mount Pleasant Chapel Hill, 1-0; 16. Teague, 0-0; 17. Pollok Central, 5-1; 18. Commerce, 0-1; 19. Van Alstyne, 2-0; 20. Kountze, 0-0; 21. Nacogdoches Central Heights, 2-1; 22. Canadian, 2-0; 23. Santa Rosa, 0-1; 24. Odem, 0-0; 25. Crane, 1-0.

Class 2A

1. Tenaha, 0-0; 2. Thorndale, 0-0; 3. Martins Mill, 5-1; 4. Big Sandy, 0-0; 5. Dallardsville Big Sandy, 1-1; 6. San Augustine, 0-0; 7. Abernathy, 0-0; 8. Port Aransas, 1-2; 9. Muenster, 0-0; 10. Stinnett West Texas, 0-0; 11. Cushing, 5-0; 12. Lufkin Pineywoods, 3-1; 13. Kerens, 0-0; 14. Neches, 3-3; 15. Clarksville, 0-0; 16. Lockney, 0-0; 17. Snook, 0-0; 18. Albany, 0-0; 19. Stamford, 0-0; 20. Shelbyville, 0-1; 21. SA Lee Academy, 1-0; 22. Alto, 0-0; 23. Celeste, 0-0; 24. Weimar, 0-0; 25. Clarendon, 0-0.

Class 1A

1. Lipan, 2-0; 2. Nazareth, 0-0; 3. Laneville, 6-0; 4. Borden County, 0-0; 5. Shamrock, 1-0; 6. Imperial Buena Vista, 0-0; 7. Graford, 3-0; 8. Milford, 0-0; 9. Meadow, 0-0; 10. New Home, 2-0; 11. Calvert, 0-0; 12. Turkey Valley, 0-0; 13. Waelder, 2-1; 14. May, 0-0; 15. Happy, 0-0; 16. Saltillo, 0-2; 17. Slidell, 2-3; 18. Yantis, 3-1; 19. Eula, 2-1; 20. Coolidge, 0-0; 21. Texline, 2-0; 22. Lingleville, 2-0; 23. Slocum, 4-2; 24. Martinsville, 4-2; 25. Avinger, 4-4.

___

GIRLS

Class 6A

1. Duncanville, 11-1; 2. Converse Judson, 10-2; 3. Pflugerville, 9-0; 4. Cypress Ranch, 6-1; 5. Houston Clear Creek, 7-0; 6. Cibolo Steele, 11-2; 7. League City Clear Falls, 7-1; 8. Waco Midway, 8-0; 9. Plano, 8-2; 10. DeSoto, 4-0; 11. Houston Jersey Village, 6-0; 12. Allen, 6-1; 13. Killeen Ellison, 3-1; 14. SA East Central, 7-1; 15. South Grand Prairie, 9-3; 16. Arlington Lamar, 4-2; 17. Houston Langham Creek, 7-1; 18. Copperas Cove, 11-2; 19. Fort Bend Hightower, 7-2; 20. Weslaco, 11-1; 21. Richardson, 10-2; 22. Round Rock Cedar Ridge, 10-2; 23. Rockwall, 6-1; 24. North Crowley, 6-2; 25. SA Lee, 5-1.

Class 5A

1. Canyon, 4-0; 2. Mansfield Timberview, 7-1; 3. Barbers Hill, 12-2; 4. Amarillo, 7-0; 5. Prosper, 7-1; 6. Birdville, 3-1; 7. Frisco Lone Star, 8-1; 8. Houston Madison, 5-0; 9. FW Dunbar, 6-0; 10. Wylie East, 6-1; 11. Temple, 6-1; 12. Waxahachie, 5-1; 13. Leander Rouse, 8-1; 14. Lewisville The Colony, 1-1; 15. Tomball Memorial, 7-3; 16. Austin High, 6-2; 17. Everman, 3-0; 18. Sulphur Springs, 3-0; 19. Dripping Springs, 7-1; 20. EP Bel Air, 8-2; 21. Kerrville Tivy, 6-1; 22. CC Flour Bluff, 3-2; 23. Georgetown, 4-3; 24. Beaumont Ozen, 2-1; 25. Saginaw Boswell, 6-2.

Class 4A

1. Liberty Hill, 6-2; 2. Levelland, 6-0; 3. Tatum, 2-1; 4. Houston Wheatley, 5-0; 5. Argyle, 5-2; 6. Madisonville, 1-1; 7. Sweeny, 2-0; 8. Navasota, 7-0; 9. Stephenville, 2-0; 10. Gilmer, 3-1; 11. Bullard, 7-1; 12. SA Memorial, 10-0; 13. Brownwood, 7-0; 14. Dallas Lincoln, 1-0; 15. Midlothian Heritage, 4-0; 16. Glen Rose, 1-0; 17. Denver City, 2-1; 18. Abilene Wylie, 7-1; 19. Gatesville, 3-1; 20. Melissa, 3-0; 21. Waco Connally, 7-1; 22. Cuero, 2-0; 23. Sour Lake Hardin-Jefferson, 6-3; 24. Bushland, 3-1; 25. Orange Grove, 2-1.

Class 3A

1. Wall, 3-0; 2. Teague, 2-0; 3. Mount Vernon, 4-1; 4. Canadian, 2-1; 5. Mount Pleasant Chapel Hill, 4-0; 6. Little River Academy, 2-0; 7. Winnsboro, 6-3; 8. Leonard, 6-0; 9. Jarrell, 4-0; 10. Pottsboro, 5-1; 11. Sunnyvale, 3-0; 12. Palacios, 3-0; 13. Idalou, 7-2; 14. Dallas Life Oak Cliff, 2-0; 15. Hallettsville, 5-1; 16. Cisco, 4-0; 17. Crockett, 2-1; 18. Keene, 8-0; 19. Tuscola Jim Ned, 4-2; 20. Marion, 2-1; 21. Brock, 6-1; 22. San Diego, 2-0; 23. Ponder, 2-1; 24. Odem, 2-2; 25. Hitchcock, 1-1;.

Class 2A

1. Panhandle, 3-0; 2. Martins Mill, 3-1; 3. Woden, 8-0; 4. Tenaha, 2-0; 5. La Rue La Poynor, 4-0; 6. Claude, 3-1; 7. Era, 2-0; 8. Windthorst, 1-0; 9. Wellington, 5-0; 10. Centerville, 2-0; 11. Haskell, 4-0; 12. Sundown, 3-1; 13. Bells, 1-0; 14. Stratford, 3-1; 15. Grapeland, 3-1; 16. Hico, 7-1; 17. Port Aransas, 1-1; 18. Sudan, 3-0; 19. Seymour, 7-0; 20. San Saba, 6-2; 21. Falls City, 2-2; 22. Mason, 2-1; 23. Abernathy, 2-0; 24. Cushing, 1-0; 25. Evadale, 7-2.

Class 1A

1. Nazareth, 3-1; 2. Dodd City, 4-0; 3. Garden City, 5-0; 4. Barksdale Nueces Canyon, 3-0; 5. Leakey, 3-0; 6. Jayton, 6-1; 7. Slocum, 5-2; 8. McLean, 2-0; 9. Spur, 5-3; 10. Ira, 1-1; 11. O'Donnell, 5-2; 12. Moulton, 6-3; 13. Huckabay, 2-1; 14. May, 2-0; 15. Eula, 3-1; 16. Roby, 2-1; 17. Ropesville Ropes, 3-0; 18. Abbott, 1-0; 19. Hermleigh, 3-2; 20. McMullen County, 2-0; 21. Rankin, 3-1; 22. Robert Lee, 3-1; 23. Wellman-Union, 1-0; 24. Borden County, 1-1; 25. Happy, 3-1.