Class 4A All-State Football Team Released

By  | 

BRYAN, Texas -- Lake Travis scoring phenom Garrett Gilbert earned offensive player of the year honors in the Texas Sports Writers Association's Class 4A all-state football team.
Gilbert led Lake Travis to the Division I state championship and
passed for 4,852 yards by completing 359 of 555 with 52 TDs and 5
interceptions. The University of Texas pledge added 689 yards
rushing on 99 carries with 23 TDs.
Wolfforth Frenship linebacker Brandon Jones earned defensive
player of the year honors. The 190-pound Jones played half the
season with a broken right hand but still had a school-record 209
tackles, including 21 for a loss. Jones graduated early and is
enrolled at the University of Texas.
Sulphur Springs' Greg Owens was named coach of the year.

FIRST TEAM
OFFENSE
Quarterback - Garrett Gilbert, Lake Travis, 6-4, 210, Sr.
Running backs - Kendial Lawrence, Rockwall Heath, 5-10, 185,
Sr.; John Hubert, Hewitt Midway, 5-9, 185, Sr.; (tie) Ryan Young,
Sulphur Springs, 5-8, 175, Sr.; D.J. Jones, Denison, 6-0, 215, Jr.
Tight end - Josh Graves, Stephenville, 6-3, 210, Sr.
Wide receivers - A.J. Dugat, Dayton, 6-0, 195, Sr.; (tie) Jace
Jackson, Sulphur Springs, 6-3, 190, Sr.; Cade McCrary, Lake Travis,
6-4, 185, Sr.
Tackles - Paden Kelly, Lake Travis, 6-6, 280, Sr.; (tie) Jesse
Coffey, Denton Guyer, 6-7, 285, Sr.; Mason Walters, Wolfforth
Frenship, 6-6, 290, Sr.
Guards - Brock Wempa, Royse City, 6-3, 280, Sr.; Presley Godson,
Lamar Consolidated, 6-4, 320, Sr.
Center - Austin Woods, Rockwall Heath, 6-5, 280, Jr.
Place-kicker - (tie) German Chavarria, Stephenville, 5-9, 160,
Jr.; Lance Ratliff, Wolfforth Frenship, 6-2, 175, Sr.
DEFENSE
Linemen - Chris Knighton, Longview, 6-3, 235, Sr.; Colton Nash,
Sulphur Springs, 6-7, 250, Sr.; Chris Henderson, Dallas Carter,
6-1, 249, Sr.; Josh Emmons, Stephenville, 6-2, 245, Sr.
Linebackers - Quinton Crow, Lake Travis, 5-10, 195, Jr.; Brandon
Jones, Wolfforth Frenship, 5-11, 190, Sr.; Trenton Thomas, Brenham,
5-11, 182, Sr.; Tyler Higginbotham, Sulphur Springs, 6-0, 200, Jr.
Secondary - Donovan Bonner, Dallas Lincoln, 6-2, 210, Sr.;
LaMarcus Howard, Longview, 5-11, 180, Sr.; Joseph Garcia,
Edcouch-Elsa, Sr.; Kevin Brent, Dallas South Oak Cliff, 6-0, 205,
Sr.
Punter - Ryan Erxleben, Lake Travis, 6-0, 190, Sr.
Kick returner - Edwin Cole, EP Andress, 5-10, 155, Sr.
Offensive player of the year - Garrett Gilbert, Lake Travis,
6-4, 210, Sr.
Defensive player of the year - Brandon Jones, Wolfforth
Frenship, 5-11, 190, Sr.
Coach of the year - Greg Owens, Sulphur Springs

SECOND TEAM
OFFENSE
Quarterback - Tyrik Rollison, Sulphur Springs, 6-3, 185, Sr.
Running backs - Waymon James, Sherman, 5-7, 195, Sr.; Tyler
McCray, Longview, 6-0, 180, Jr.; Frank Reddic, Kilgore, 5-11, 185,
Sr.
Tight end - Trey Graham, Hewitt Midway, 6-5, 230, Sr.
Wide receivers - D.J.; Beshears, Denton Ryan, 5-9, 175, Sr.;
Kyle Guinyard, Ennis, 6-1, 185, Jr.
Tackles - Ty Horn, Hewitt Midway, 6-5, 300, Sr.; Jazz Reeves,
Longview, 6-3, 270, Sr.
Guards - Bryce Redman, Longview, 6-2, 265, Jr.; (tie) Dayarion
Broadnax, Brenham, 5-11, 278, Sr.; Colton Duncan, McKinney, 6-3,
320, Sr.
Center - Corbin Boettger, Denison, 5-10, 180, Jr.
Place-kicker - Norberto Contreras, EP Parkland, 6-2, 230, Jr.
DEFENSE
Linemen - Aaon Bellazin, Everman, 6-2, 230, Sr.; Rojelio
Chavira, Dumas, 6-1, 240, Sr.; Casey Felton, Canyon Randall, 6-2,
203, Sr.; Jesus Herrera, EP Parkland, 5-10, 180 Sr.
Linebackers - Austin Moss, Rockwall Heath, 6-3, 215, Sr.; Harry
Hatch, Lake Travis, 5-11, 170, Sr.; Sean Porter, Schertz Clemens,
6-2, 200, Sr.; (tie) John Asencio, Pflugerville Hendrickson, 5-11,
210, Jr.; Chris Weaver, Longview, 5-10, 200, Jr.
Secondary - Alonte' Darden, Longview, 5-10, 165, Jr.; Dustin
Harris, Livingston, 6-0, 175, Sr.; (tie) Yahshua Williams, Denton
Ryan, 6-3, 185, Sr.; Demontre Hurst, Lancaster, 6-0, 175, Sr.;
Johnny McSheffery, Sulphur Springs, 6-0, 175, Sr.
Punter - Norberto Contreras, EP Parkland, 6-2, 230, Jr.; Kick
returner - (tie) Quandre Diggs, Angleton, 5-9, 180, soph.; Charles
Ross, Schertz Clemens, 6-2, 205, Sr.

THIRD TEAM
OFFENSE
Quarterback - (tie) Kolton Browning, Mabank, 6-3, 180, Sr.;
Scotty Young, Denton Ryan, 6-3, 190, Jr.; Cody Green, Dayton, 6-4,
220, Sr.
Running backs - John De La Rosa, Canutillo, 5-9, 160, Jr.;
Charles Sims, Houston Westbury, 6-0, 193, Sr.; Andrew Alvarado,
Weslaco East, 5-7, 160, Sr.
Tight end - Chris Pruitt, Houston Davis, 6-4, 200, Sr.
Wide receivers -Eric Ward, WF Rider, 6-1, 195, Sr.; Colbi
Hamilton, Texarkana Texas, 6-3, 190, Sr.
Tackles - Blake Spears, Abilene Cooper, 6-5, 240, Sr.; Daniel
Meyer, Aledo, 6-3, 280, Sr.
Guards - Jesse Gonzalez, Canutillo, 6-7, 300, Sr.; (tie) Corey
Howard, WF Rider, 6-1, 295, Sr.; Rhontae Scales, Killeen, 6-5, 290,
Sr.
Center - Matt Shepperd, Marshall, 6-4, 296, Sr.
Place-kicker - Justin Stout, West Mesquite, 5-10, 165, jr
DEFENSE Linemen - Ryan Blackshear, Dumas, 5-10, 175, Sr.; DeAnthony
Sims, Houston Westbury, 6-3, 303, Sr.; (tie) Chris Maldonado, Hays,
Sr.; Dysell Roberts, Dallas Lincoln, 5-10, 245, Sr.; Taylor Bible,
Denton Guyer, 6-3, 278, Jr.
Linebackers - James Chambers, WF Rider, 6-0, 220, Sr.; Tony
Sanchez, Edcouch-Elsa, Sr.; Bryan Skow, El Campo, 6-1, 225, Sr.;
(tie) Tevin Elliott, Mount Pleasant, 6-3, 205, Sr.; Glenn Sumney,
Texas City, 5-11, 190, Sr.; Tony Sifuentes, EP Parkland, 5-10, 175,
Jr.
Secondary - Ahmad Dixon, Midway, 6-1, 185, Jr.; Collin Bibb, SA
Alamo Heights, 5-10, 180, Sr.; Charlie Alva, EP Chapin, Jr.; Quincy
Aldridge, Whitehouse, 6-2, 180, soph.
Punter - Ryan Lasky, Willis, 6-2, 180, Sr.
Kick returner - Darius Jones, Marshall, 5-10, 178, Jr.



 
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus