Bryan Splits Two Games During B/CS Softball Invitational And Will Play For 5th Place on Saturday

By  | 

BRYAN, Texas -- The Bryan Vikings Softball team split a pair of games today during day two of the Bryan/College Station Softball Invitational. Bryan beat San Antonio Warren in their first game 6-4. Bryan scoring 5 runs in the 3rd inning to overcome a 2-0 deficit.

Bryan will take on Southlake Carroll in the 5th place consolation game Saturday at 9am at Veterans Park # 1.

Here are other results from day 2.

Winner's Bracket 3rd round results
Plano East 4 Alvin 6
Lewisville 5 P.Memorial 0
Bryan 6 Warren 4
Burleson 8 Ridge Point 5
S.Carroll 7 Midlothian 0
Deer Park 13 Montgomery 1
Richland 0 Rusk 4
FB Christian 2 FB Clements 4

Winners bracket quarterfinals results
Lewisville 4 Bryan 1
Burleson 2 SCarroll 1
Clements 3 Rusk 0
Alvin 5 Deer Park 3

Semifinals @ Bryan HS:
9am Ft. Bend Clements vs Alvin
11am Lewisville vs Burleson
1pm 3rd place game
5pm Championship

Consolation 2nd round results:
Midland 13 Waller 4
Friendswood 12 Huntsville 7
Belton 12 L.United South 2
Plano 10 San Marcos 4
Northwest 9 Edinburg 2
Bellaire 10 Magnolia 6
Round Rock 3 Brazoswood 0
Centennial 10 College Park 6

Consolation 3rd round results:
Midland 6 Friendswood 5
Belton 9 Plano 3
Bellaire 4 Northwest 0
Round Rock 11 Centennial 1

Consolation Semifinals:
9am Midland vs Belton @ Rudder
11am Bellaire vs Round Rock @ Rudder
Consolation Championship 3pm @ Bryan

Other consolation bracket results
Sharyland 3 Allen 6
Cove 7 Cleburne 1
M West 11 Bryan JV 10
D Ryan 3 P. Dobie 2
Madisonville 1 Tomball 10
College Station 1 Dawson 9
Coppell 11 Johnson 6
Temple 8 Kempner 9
Allen 4 Cove 6
MWest 4 DRyan 8
Tomball 7 Dawson 5
Coppell 8 Kempner 10

5th place schedule:
9am Bryan vs Southlake Carroll VET1
9am Rusk vs Deer Park VET2
7th place game 1pm @ Rudder
5th place game 3pm @ rudder

9th place Quarterfinals:
Warren 5 P Memorial 6
Midlothian 0 Ridge Point 4
Christian 3 Richland 7
Montgomery 6 Plano East

9th Place Schedule:
Semis:
1pm PMemorial vs RPoint VET1
1pm Richland vs Montgomery VET2
9th Place game 3pm VET1

13th Place Schedule:
11am Warren vs Midlothian VET1
11am Christian vs Plano East VET2
13th place game 3pm VET2

17th place bracket results
T Memorial 4 LaPorte 5
Elkins 3 McNeil 10
Hendrickson Manvel
Huntington 6 Clear Falls 3
Rudder 2 Kennedale 7
Jasper 1 Holmes 5
Kingwood 12 Birdville 4
Lake Travis 3 Elgin 6
LaPorte 11 McNeil 14
Manvel 4 Huntington 5
Kennedale 5 Holmes 11
Kingwood 5 Elgin 3
T Memorial 18 Elkins 2
Hendrickson 0 Clear FAlls 11
Rudder 5 Jasper 8
Birdville 5 Lake Travis 14

17th Place semis schedule:
1pm McNeil vs Huntington VET3
1pm Holmes vs Kingwood VET4
17th place game 3pm VET3

Other schedules:
1pm TMemorial vs Clear Falls CP1
1pm Jasper vs Lake Travis CP2

Other Scores:
Sharyland 12 Cleburne 2
Bryan JV 0 Dobie 15
Madisonville 14 College Station 4
Johnson 7 Temple 6
Waller 4 Huntsville 2
U.South 0 San Marcos 7
Edinburg 5 Magnolia 6
Brazowood 13 College Park 9

Other Schedules:
9am Cleburne vs Bryan JV CP1
9am College STation vs Temple CP2
9am Sharyland vs Dobie CP3
9am Madisonville vs Johnson CP4
11am Huntsville vs U.South CP1
11am Edinburg vs College Park CP2
11am Waller vs San Marcos CP3
11am Magnolia vs Brazoswood CP4
9am Cove vs MWest BC1
9am Dawson vs Coppell BC1
11am Friendswood vs Plano BC1
11am Northwest vs Centennial BC2
9am Elkins vs Hendrickson VET3
9am Rudder vs Birdville VET4
11am LaPorte vs Manvel VET3
11am Kennedale vs Elgin VET4




 
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus