2019 Brazos Valley High School Football Playoff Pairings & Results

By  | 

BRYAN, Texas (KBTX) -- 2019 Brazos Valley high school football playoff pairings and results

Class 5A Division I
BI-DISTRICT ROUND

College Station vs John Tyler - College Station wins 40-21

AREA ROUND

College Station vs Frisco Lone Star - Friday 7:30 p.m. - Waco ISD

Class 5A Division II
BI-DISTRICT ROUND

A&M Consolidated vs Longview Pine Tree - A&M Consolidated wins 42-14

Huntsville vs Marshall - Huntsville wins 35-12

Brenham vs Medina Valley - Brenham wins 35-28

AREA ROUND

A&M Consolidated vs Fort Bend Marshall - Friday 7 p.m. - Pridgeon Stadium

Huntsville vs Crosby - Saturday 2 p.m. - Texan Drive Stadium, New Caney

Brenham vs Alice -Friday 7:30 p.m. - Comalander Stadium, San Antonio

Class 4A Division I
BI-DISTRICT ROUND

Navasota vs Bridge City - Navasota wins 41-12

AREA ROUND

Navasota vs Midlothian Heritage - Friday 7:30 p.m. - Waco Midway

Class 4A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Giddings vs Houston Kashmere - Giddings wins 50-0

Bellville vs Wharton - Bellville wins 42-20

AREA ROUND

Giddings vs Hamshire-Fannett - Friday 7:30 p.m. - New Caney Texas Drive Stadium

Bellville vs Jasper - Friday 7:30 p.m. - Woodforest Bank Stadium, Shenandoah

Class 3A Division I
BI-DISTRICT ROUND

Franklin vs Orangefield - Franklin wins 23-14

Crockett vs Anahuac - Crockett wins 49-0

Cameron Yoe vs West - Cameron Yoe wins 56-7

Rockdale vs Grandview - Grandview wins 42-7

AREA ROUND

Franklin vs Whitney - Friday 7:30 p.m. - Belton High School

Crockett vs Troy - Friday 7:30 p.m. - A&M Consolidated High School

Cameron Yoe vs Diboll - Friday 7:30 p.m. - Magnolia West High School

Class 3A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Buffalo vs Rogers - Rogers wins 36-33

Anderson-Shiro vs Daingerfield - Daingerfield wins 18-0

Lexington vs Rice - Lexington wins 40-8

AREA ROUND

Lexington vs Wichita Falls City View - Friday 7 p.m. - Alvarado

Class 2A Division I
BI-DISTRICT ROUND

Hearne vs Brackett - Hearne wins 41-36

Centerville vs Big Sandy - Big Sandy wins 39-32

Normangee vs Hawkins - Normangee wins 51-36

Leon vs Price-Carlisle - Price-Carlisle wins 37-6

AREA ROUND

Hearne vs Shiner - Friday 7:30 p.m. - Sealy

Normangee vs San Augustine - Friday 7 p.m. - Crockett

Class 2A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Bremond vs Louise - Bremond wins 50-13

Iola vs Flatonia - Flatonia wins 48-0

Burton vs Chilton - Chilton wins 28-21

Snook vs Granger - Granger wins 36-12

Lovelady vs Wortham - Lovelady wins 62-20

AREA ROUND

Bremond vs Agua Dulce - Friday 7 p.m. - Yoakum High School

Lovelady vs Muenster - Friday 7 p.m. - Van Memorial Stadium

Class 1A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Calvert vs Trinidad - Calvert wins 48-0

AREA ROUND

Calvert vs Richland Springs - Friday 7 p.m. - Hico High School

Private Schools
1ST ROUND - ELEVEN MAN

Brazos Christian vs Ft. Worth Calvary Christian - Brazos Christian wins 48-28

2ND ROUND

Brazos Christian vs Halletsville Sacred Heart - Saturday 3 p.m. - Giddings

1ST ROUND - SIX MAN

Alpha Omega vs Our Lady of the Hills - Our Lady of the Hills wins 36-28

Allen Academy vs Longview Heritage Christian - Allen Academy wins 66-16

Brazos Valley Home School vs NYOS - Brazos Valley Home School wins 47-42

St. Joseph vs Bulverde Bracken Christian - Bulverde Christian wins 45-30

2ND ROUND - SIX MAN

Allen Academy vs Bulverde Bracken Christian - Friday 7 pm - Jarrell High School

Brazos Valley Home School vs Stephenville FAITH - Saturday 2 pm - LemBrock Field, Stephenville