2019 Brazos Valley High School Football Playoff Pairings & Results

By  | 

BRYAN, Texas (KBTX) -- 2019 Brazos Valley high school football playoff pairings and results

Class 5A Division I
BI-DISTRICT ROUND

College Station vs John Tyler - College Station wins 40-21

AREA ROUND

College Station vs Frisco Lone Star - Frisco Lone Star wins 45-30

Class 5A Division II
BI-DISTRICT ROUND

A&M Consolidated vs Longview Pine Tree - A&M Consolidated wins 42-14

Huntsville vs Marshall - Huntsville wins 35-12

Brenham vs Medina Valley - Brenham wins 35-28

AREA ROUND

A&M Consolidated vs Fort Bend Marshall - For Bend Marshall wins 32-27

Huntsville vs Crosby -Huntsville wins 54-44

Brenham vs Alice - Brenham wins 56-37

REGIONAL ROUND

Brenham vs Calallen- Calallen wins 47-32

Huntsville vs Fort Bend Marshall- Fort Bend Marshall wins 28-14

Class 4A Division I
BI-DISTRICT ROUND

Navasota vs Bridge City - Navasota wins 41-12

AREA ROUND

Navasota vs Midlothian Heritage - Midlothian Heritage wins 26-14

Class 4A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Giddings vs Houston Kashmere - Giddings wins 50-0

Bellville vs Wharton - Bellville wins 42-20

AREA ROUND

Giddings vs Hamshire-Fannett - Giddings wins 35-7

Bellville vs Jasper - Bellville wins 54-35

REGIONAL ROUND

Giddings vs Silsbee - Silsbee wins 35-14

Bellville vs West Orange Stark - West Orange Stark wins 24-14

Class 3A Division I
BI-DISTRICT ROUND

Franklin vs Orangefield - Franklin wins 23-14

Crockett vs Anahuac - Crockett wins 49-0

Cameron Yoe vs West - Cameron Yoe wins 56-7

Rockdale vs Grandview - Grandview wins 42-7

AREA ROUND

Franklin vs Whitney - Whitney wins 27-7

Crockett vs Troy - Troy wins 50-33

Cameron Yoe vs Diboll - Cameron Yoe wins 21-6

REGIONAL ROUND
Cameron Yoe vs Grandview- Grandview wins 45-14

Class 3A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Buffalo vs Rogers - Rogers wins 36-33

Anderson-Shiro vs Daingerfield - Daingerfield wins 18-0

Lexington vs Rice - Lexington wins 40-8

AREA ROUND

Lexington vs Wichita Falls City View - Lexington wins 28-7

REGIONAL ROUND

Lexington vs Holliday- Holliday wins 33-14

Class 2A Division I
BI-DISTRICT ROUND

Hearne vs Brackett - Hearne wins 41-36

Centerville vs Big Sandy - Big Sandy wins 39-32

Normangee vs Hawkins - Normangee wins 51-36

Leon vs Price-Carlisle - Price-Carlisle wins 37-6

AREA ROUND

Hearne vs Shiner - Shiner wins 55-0

Normangee vs San Augustine - San Augustine wins 84-46

Class 2A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Bremond vs Louise - Bremond wins 50-13

Iola vs Flatonia - Flatonia wins 48-0

Burton vs Chilton - Chilton wins 28-21

Snook vs Granger - Granger wins 36-12

Lovelady vs Wortham - Lovelady wins 62-20

AREA ROUND

Bremond vs Agua Dulce - Bremond wins 56-24

Lovelady vs Muenster - Muenster wins 42-6

REGIONAL ROUND

Bremond vs Flatonia - Bremond wins in overtime 41-35

STATE QUARTERFINALS

Bremond vs Falls City - Falls City wins 35-28

Class 1A Division II
BI-DISTRICT ROUND

Calvert vs Trinidad - Calvert wins 48-0

AREA ROUND

Calvert vs Richland Springs - Richland Springs wins 34-29

Private Schools
1ST ROUND - ELEVEN MAN

Brazos Christian vs Ft. Worth Calvary Christian - Brazos Christian wins 48-28

2ND ROUND

Brazos Christian vs Halletsville Sacred Heart - Sacred Heart wins 29-14

1ST ROUND - SIX MAN

Alpha Omega vs Our Lady of the Hills - Our Lady of the Hills wins 36-28

Allen Academy vs Longview Heritage Christian - Allen Academy wins 66-16

Brazos Valley Home School vs NYOS - Brazos Valley Home School wins 47-42

St. Joseph vs Bulverde Bracken Christian - Bulverde Christian wins 45-30

2ND ROUND - SIX MAN

Allen Academy vs Bulverde Bracken Christian - Allen Academy wins 66-54

Brazos Valley Home School vs Stephenville FAITH - Brazos Valley Home School wins 44-40

3RD ROUND - SIX MAN

Allen Academy vs Harvest Christian - Harvest Christian wins 53-8

Brazos Valley Home Schools vs Victoria Cobra (State championship game) - Victoria Cobra wins 46-24