TABC high school basketball rankings - November 19

By  | 

SUGAR LAND, Texas (AP) - Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Nov. 19:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Denton Guyer, 2-0; 2. Rockwall, 6-1; 3. Allen, 6-0; 4. South Garland, 6-1; 5. Lake Travis, 3-0; 6. Richardson Pearce, 4-2; 7. Fort Bend Elkins, 5-1; 8. Houston Sam Houston, 4-2; 9. North Crowley, 1-0; 10. Waxahachie, 6-1; 11. Waco Midway, 1-1; 12. Duncanville, 1-2; 13. Klein Forest, 2-1; 14. Laredo Nixon, 2-0; 15. Aldine Eisenhower, 0-2; 16. Killeen Shoemaker, 6-1; 17. South Grand Prairie, 3-2; 18. Dallas Jesuit, 2-0; 19. Katy Morton Ranch, 5-2; 20. DeSoto, 2-1; 21. Spring Woods, 1-1; 22. Beaumont United, 1-1; 23. Austin Westlake, 3-0; 24. Pflugerville Hendrickson, 2-1; 25. Laredo Alexander, 8-0.

Class 5A

1. Justin Northwest, 6-1; 2. Lancaster, 1-1; 3. Alvin Shadow Creek, 3-0; 4. Little Elm, 2-1; 5. Mansfield Timberview, 6-0; 6. SA Houston, 1-0; 7. Pflugerville Connally, 3-0; 8. Bryan Rudder, 2-0; 9. Frisco Liberty, 2-1; 10. PA Memorial, 2-1; 11. SA Wagner, 1-2; 12. Austin LBJ, 2-0; 13. FW Brewer, 1-0; 14. Fort Bend Hightower, 3-4; 15. Sulphur Springs, 2-0; 16. EP Burges, 2-0; 17. Dallas Kimball, 2-1; 18. WF Rider, 1-1; 19. Dallas South Oak Cliff, 1-2; 20. Denton Ryan, 2-0; 21. CC Ray, 1-0; 22. Barbers Hill, 5-2; 23. College Station, 2-0; 24. Abilene Wylie, 2-1; 25. SA Harlandale, 4-1.

Class 4A

1. Silsbee, 0-1; 2. Dallas Carter, 2-0; 3. Argyle, 1-1; 4. Wilmer Hutchins, 1-0; 5. Houston Yates, 1-1; 6. Dallas Lincoln, 2-0; 7. Lubbock Estacado, 0-1; 8. Liberty Hill, 2-0; 9. Burkburnett, 1-1; 10. FW Dunbar, 1-2; 11. Sour Lake Hardin Jefferson, 1-1; 12. Clint, 4-3; 13. Waco Connally, 0-0; 14. Wharton, 0-1; 15. Dallas Faith Family, 2-1; 16. Navasota, 0-0; 17. Seminole, 1-0; 18. Center, 0-0; 19. Kennedale, 2-0; 20. La Marque, 2-1; 21. Decatur, 0-0; 22. Longview Spring Hill, 2-0; 23. CC West Oso, 0-0; 24. Krum, 1-1; 25. Fredericksburg, 1-0.

Class 3A

1. Bowie, 0-0; 2. East Chambers, 0-0; 3. Brock, 1-1; 4. Dallas Madison, 1-2; 5. Marion, 0-0; 6. Grandview, 0-1; 7. London, 0-0; 8. Commerce, 1-0; 9. Shallowater, 1-0; 10. Aransas Pass, 0-1; 11. Teague, 0-0; 12. Brownfield, 0-0; 13. SA Cole, 2-0; 14. Tatum, 0-0; 15. Van Alstyne, 0-2; 16. Odem, 0-0; 17. Coldspring-Oakhurst, 0-0; 18. Wall, 0-0; 19. Peaster, 3-0; 20. Edgewood, 0-0; 21. Kemp, 0-0; 22. Diboll, 0-0; 23. Pottsboro, 0-0; 24. Mount Vernon, 0-0; 25. Sabine, 4-0.

Class 2A

1. Shelbyville, 1-0; 2. Muenster, 0-0; 3. Gruver, 0-0; 4. Grapeland, 0-0; 5. Celeste, 0-0; 6. Tenaha, 0-0; 7. Martins Mill, 6-0; 8. Clarksville, 0-0; 9. Thorndale, 0-0; 10. Big Sandy, 0-0; 11. Hearne, 0-0; 12. Stinnett West Texas, 0-0; 13. Sanford Fritch, 0-0; 14. Woden, 2-0; 15. New Deal, 0-0; 16. Snook, 0-0; 17. Forsan, 0-0; 18. Broaddus, 4-1; 19. Port Aransas, 5-1; 20. Albany, 1-0; 21. San Perlita, 3-1; 22. Sundown, 0-0; 23. Brazos, 0-0; 24. Cushing, 0-0; 25. Mumford, 3-0.

Class 1A

1. Lipan, 5-1; 2. Nazareth, 0-0; 3. La Rue La Poynor, 4-1; 4. Graford, 1-0; 5. McLean, 0-0; 6. Neches, 3-3; 7. Jayton, 0-0; 8. Moulton, 2-0; 9. New Home, 2-0; 10. Slidell, 1-1; 11. Waelder, 1-0; 12. Eula, 2-2; 13. Morton, 0-0; 14. Priddy, 2-1; 15. Happy, 0-0; 16. Oakwood, 0-0; 17. Texline, 2-1; 18. Laneville, 2-0; 19. Gail Borden County, 0-0; 20. Dime Box, 1-0; 21. Paducah, 0-0; 22. Leggett, 1-2; 23. Ector, 2-0; 24. Milford, 0-0; 25. Menard, 0-0.

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 10-1; 2. DeSoto, 5-1; 3. Pflugerville Hendrickson, 10-0; 4. Plano, 8-0; 5. Jersey Village, 7-1; 6. Allen, 4-1; 7. Garland Sachse, 8-1; 8. Cedar Hill, 10-3; 9. South Grand Prairie, 9-2; 10. Dallas Skyline, 5-2; 11. Humble Summer Creek, 8-3; 12. Plano East, 10-1; 13. Katy, 6-0; 14. Cypress Ranch, 6-2; 15. SA Northside O'Connor, 7-2; 16. Converse Judson, 8-4; 17. Cibole Steele, 8-5; 18. Cypress Creek, 7-2; 19. SA Clark, 9-1; 20. Plano West, 9-2; 21. Mansfield Summit, 6-3; 22. Prosper, 6-3; 23. Houston Langham Creek, 9-3; 24. Harlingen, 10-1; 25. Wolfforth Frenship, 4-0.

Class 5A

1. Mansfield Timberview, 8-0; 2. Fort Bend Hightower, 13-0; 3. Amarillo, 5-3; 4. Manvel, 6-1; 5. Kerrville Tivy, 6-0; 6. SA Memorial, 7-1; 7. NRH Birdville, 4-0; 8. Cedar Park, 11-1; 9. Frisco Lone Star, 6-3; 10. Dallas South Oak Cliff, 6-2; 11. Midlothian, 4-1; 12. Austin Crockett, 10-0; 13. Lewisville The Colony, 4-1; 14. Lubbock Cooper, 5-1; 15. CC Flour Bluff, 3-2; 16. CC Memorial, 9-3; 17. Mansfield Legacy, 4-2; 18. FW Boswell, 6-1; 19. Royse City, 8-0; 20. Midlothian, 7-1; 21. Princeton, 3-2; 22. Richmond Foster, 5-1; 23. Waller, 5-1; 24. College Station, 4-1; 25. Crowley, 3-2.

Class 4A

1. Levelland, 4-0; 2. Canyon, 4-1; 3. Sour Lake Hardin-Jefferson, 5-1; 4. Stephenville, 3-0; 5. Glen Rose, 3-0; 6. Bullard, 10-0; 7. Houston Yates, 4-0; 8. Canton, 3-0; 9. Dallas Lincoln, 3-3; 10. Argyle, 5-5; 11. Bridgeport, 5-1; 12. Houston Wheatley, 5-3; 13. Gilmer, 2-0; 14. Waco Connally, 4-0; 15. Gatesville, 4-0; 16. CC West Oso, 7-1; 17. Liberty Hill, 4-2; 18. Aubrey, 5-1; 19. Lampasas, 8-2; 20. Robinson, 3-2; 21. Beeville Jones, 4-0; 22. Sunnyvale, 3-1; 23. Devine, 2-2; 24. La Vernia, 7-1; 25. Midlothian Heritage, 4-3.

Class 3A

1. Idalou, 6-2; 2. Woodville, 7-0; 3. Wall, 4-0; 4. Tyler Chapel Hill, 4-0; 5. Brock, 5-2; 6. Franklin, 7-0; 7. Mount Vernon, 5-1; 8. Winnsboro, 6-2; 9. Tuscola Jim Ned, 6-2; 10. Karnes City, 6-2; 11. Canadian, 3-1; 12. Keene, 7-0; 13. Buffalo, 3-0; 14. Marion, 4-0; 15. Colorado City, 2-1; 16. Pottsboro, 3-2; 17. Ponder, 5-2; 18. Grandview, 5-2; 19. Howe, 4-2; 20. Cisco, 3-1; 21. Shallowater, 2-0; 22. Little River Academy, 3-3; 23. Odem, 2-1; 24. Jarrell, 3-1; 25. Luling, 3-0.

Class 2A

1. Martins Mill, 4-0; 2. Panhandle, 4-0; 3. Mason, 4-0; 4. Grapeland, 2-2; 5. Haskell, 3-0; 6. San Saba, 3-0; 7. Tenaha, 6-0; 8. Vega, 4-0; 9. Collinsville, 3-0; 10. Lovelady, 4-0; 11. Woden, 4-1; 12. Wellington, 5-3; 13. Era, 2-1; 14. Farwell, 3-1; 15. Windthorst, 0-0; 16. Falls City, 2-1; 17. Timpson, 3-0; 18. Sundown, 3-0; 19. Douglass, 3-1; 20. Slocum, 4-1; 21. Weimar, 2-0; 22. Goldthwaite, 2-1; 23. Snook, 2-0; 24. Gladewater Union Grove, 4-0; 25. Marlin, 3-3.

Class 1A

1. Nazareth, 3-1; 2. Dodd City, 7-1; 3. Ropesville, 2-1; 4. Hermleigh, 8-1; 5. Claude, 2-1; 6. McLean, 3-0; 7. Garden City, 9-0; 8. Rankin, 4-0; 9. Slidell, 7-0; 10. Jayton, 5-0; 11. Lipan, 5-2; 12. Eula, 2-2; 13. Moulton, 5-2; 14. Roby, 2-1; 15. Huckabay, 0-5; 16. Gorman, 1-1; 17. Ackerly Sands, 6-0; 18. McMullen County, 2-0; 19. Lenorah Grady, 6-2; 20. Chireno, 2-0; 21. Centerville, 3-0; 22. Patton Springs, 4-1; 23. Walnut Springs, 5-0; 24. Blackwell, 5-2; 25. Spur, 4-2.